Jak smazat malware a reklamní software?
Každému se to alespoň jednou stalo. Chtěli jste zobrazit nějaký obsah a místo toho vám vyskočilo několik dalších oken, do prohlížeče se nainstalovali neznámé nástrojové lišty a každý druhý klik znamenal otevření několika dalších vyskakovacích oken.
Pokud se vám to stalo, tak jste se s nejvyšší pravděpodobností stali obětí škodlivého softwaru.
Na internetu je můžeme nalézt řadu nástrojů pro odstraňování škodlivého software. Každého v tuto chvíli napadne mnohokrát omýlaný CCleaner, ovšem tento software není nástrojem pro odstraňování malware, vzhledem ke své omezené funknosti a ne příliš vysokou účinností je spíše takovou imitací na software pro vyčištění počítače.
Jedním z osvědčenějších a mnou velmi oblíbený je AdwCleaner, jenž je uživatelsky velmi přívětivý a dokonale plní svojí funkci. Program nejdříve vyhledá veškerý škodlivý software, vyzve uživatele k ukončení prohlížečů a po jejich uzavření proskenuje souborový systém včetně složek doplňků, cookies a registrů. Po dokončení procesu skenování program ukáže uživateli nalezené hrozby a vyčká na spuštění čištění uživatelem. Po čištění je uživateli zobrazena zpráva o naplánovaném restartu počítače a po kliknutí na ok se počítač restartuje. Po restartu počítače se zobrazí zpráva o výsledku čištění.
Nemusím připomínat, že je dobré předem ukončit veškerou rozpracovanou práci a dbát zvýšené opatrnosti při provádění akcí. Některé programy jsou totiž tak záludné, že do spouštěče prohlížeče připojí parametr s url adresou na kterou se má prohlížeč připojit a jakou stránku má otevřít. V tu chvíli se i v kompletně vyčištěném počítači program opět nainstaluje. Proto je třeba tento spouštěč zkontrolovat stejně tak jako pluginy prohlížečů a nejlépe i naplánované události. Když se stále reklamy objevují, nesmí se člověk zastavit a musí to zkoušet dál. Někdy stačí ukončit správný proces a pak znova spustit čistič, jindy se to může trochu protáhnout.
V případě že předchozí metody selžou, nezbývá než zvolit z jiných alternativ jako je například Combofix. Ten sice není tak uživatelsky přívětivý ale zato je robustní a umí si poradit s velkým množstvím trojanů a virů.
Nejdůležitější ze všeho je ale prevence. Bezpečné chování na internetu a investice do dobrého antivirového software jsou tou nejlepší cestou, jak se vyhnout řešení problémů s podobným softwarem. Mnoho užitečných informací jsou dostupné na stránce viry.cz v sekci fórum.
Seká se vám počítač a nevíte co s ním?
Nevíte si rady s odstraněním škodlivého software ?
Neváhejte nás kontaktovat!
Napište nám na email info@czechsecure.cz nebo volejte 24 hodin denně na tel. +420 773 751 988